RPH

RANCANGAN MENGAJAR BERPUSATKAN GURU

RANCANGAN MENGAJAR

Sekolah:  SMK Desa Kencana

Subjek: Lukisan Kejuruteraan

Tarikh: 23.05.2013                  Tingkatan: 4 Aktif     

Masa :  9.00 Pagi-9.45 Pagi  [ 45 Minit]

Kehadirian: 30 Orang

Topik:  Unjuran Ortografik

Subtopik  :  Pengenalan, pandangan dan unjuran.

Objektif Pembelajaran :

·         Pelajar dapat mentakrifkan perbezaan di antara unjuran ortografik sudut pertama dan ketiga.
·         Pelajar dapat mentakrifkan perbezaan pandangan sisi, hadapan dan pelan.


Pengetahuan Sedia Ada
a.                   Pelajar telan mengetahui mengenai asas geometrid an bulatan.

Alat Bantu Mengajar
a. Laptop
b. Projektor


Bahan Bantu Mengajar
a.       Video
b.      Poweo point
c.       Nota Ringkas
d.      Dadu














Langkah Pembelajaran       


Langkah
Kandungan
Aktiviti Pembelajaran (Guru dan Murid)

Bahan / Nota
Set Induksi
10 minit
(9:00 – 9:10)
Pengenalan
·         Guru menunjukkan sebongkah dadu.
·         Guru bertanyakan soalan kepada pelajar.

Apakah yang anda lihat pada bahagian A?
Apakah yang anda lihat pada bahagian B?
Apakah yang anda lihat pada bahagian C?

·         Guru memberi respon kepada tindakbalas pelajar.
BBM
·         Koleksi soalan
Langkah 1
15 minit
(9:10 – 9:25)
Pandangan
  • Pandangan sisi
  • Pandangan hadapan
  • Pandangan pelan
·         Guru menerangkan berkaitan pandangan-pandangan yang terdapat dalam Unjuran Orgrafik :
Anak panah menunjukkan arah pandangan dalam unjuran.

·          

ABM
·         Komputer
·         Projektor
    
       BBM
·         Slide Power Point
·         Nota ringkas

Langkah 2
15 minit
(9:25 – 9:40)
Unjuran
·         Guru menerangkan mengenai sudut unjuran yang terdapat di dalam unjuran ortografik :

ü  Unjuran sudut pertama.
ü  Unjuran Sudut kedua.
ü  Unjuran sudut ketiga
ü  Unjuran sudut keempat.


Rajah menunjukkan sudut unjuran.

·         Guru menerangkan mengenai unjuran sudut pertama dan ketiga. Unjuran sudut ini lazim digunakan di dalam unjuran ortografik.

Kedudukan unjuran sudut pertama :







Kedudukan unjuran sudut ketiga :



·         Guru menayangkan sebuah video mengenai pengenalan unjuran ortografik.

ABM
·                        Komputer
·                        Projektor
    
       BBM
·         Slide Power Point
·         Nota ringkas
·         Video

Penutup
5 minutes
(9:40 – 9:45)

Rumusan
·         Guru membuat rumusan bagi topik unjuran ortografik.

·         Guru membuat kesimpulan mengenai topik unjuran ortografik dan meminta seorang pelajar untuk membuat rumusan hasil pembelajaran yang  diperoleh pada hari ini.

·         Guru meminta pelajar untuk membaca subtopik seterusnya dalam unjuran ortografik.

·         Guru menamatkan kelas dengan memberikan kata-kata hikmah kepada pelajar.
ABM
·                     Komputer
·      Projektor
    
       BBM
·         Slide Power Point
·         Nota ringkas


Refleksi

























RANCANGAN MENGAJAR BERPUSATKAN PELAJAR

RANCANGAN MENGAJAR

Sekolah:  SMK Desa Kencana

Subjek: Lukisan Kejuruteraan

Tarikh: 27.05.2013                  Tingkatan: 4 Aktif     

Masa :  9.00 Pagi-9.45 Pagi  [ 45 Minit]

Kehadirian: 30 Orang

Topik:  Unjuran Ortografik

Subtopik  :  Pengenalan, pandangan dan unjuran.

Objektif Pembelajaran :

·         Pelajar dapat mentakrifkan perbezaan di antara unjuran ortografik sudut pertama dan ketiga.
·         Pelajar dapat mentakrifkan perbezaan pandangan sisi, hadapan dan pelan.


Pengetahuan Sedia Ada
a.                   Pelajar telan mengetahui mengenai asas geometrid an bulatan.

Alat Bantu Mengajar
a. Laptop
b. Projektor


Bahan Bantu Mengajar
a.       Video
b.      Poweo point
c.       Nota Ringkas
d.      Dadu
e.       Bongkah
f.       Kertas
g.      Pensil
h.      Pemadam
i.        Pembaris








Langkah Pembelajaran       


Langkah
Kandungan
Aktiviti Pembelajaran (Guru dan Murid)

Bahan / Nota
Set Induksi
10 minit
(9:00 – 9:10)
Pengenalan
·         Pelajar diberikan sebiji dadu.
·         Pelajar diberikan soalan oleh guru berkaitan :

Apakah yang anda lihat pada bahagian A?
Apakah yang anda lihat pada bahagian B?
Apakah yang anda lihat pada bahagian C?

·         Pelajar memberikan tindakbalasa.
BBM
·         Koleksi soalan
Langkah 1
15 minit
(9:10 – 9:25)
Pandangan
  • Pandangan sisi
  • Pandangan hadapan
  • Pandangan pelan
·         Pelajar diberikan sebuah bongkah seperti berikut:



·         Setiap seorang perlu menghasilkan pandangan sisi, hadapan dan pelan seperti bongkah yang diberikan.


    
       BBM
·         Nota ringkas
·         Bongkah
Langkah 2
15 minit
(9:25 – 9:40)
Unjuran
·         Pelajar melukis pandangan bongkah mengikut unjuran sudut ketiga. :







Contoh unjuran sudut ketiga


·         Pelajar menghasilkan lukisan unjuran.

·         Setiap pelajar melakukan proses pembentangan berdasarkan lukisan yang dihasilkan

·          
    
       BBM
·         Nota ringkas
·         Kertas
·         Pen
·         Pensil
·         Pemadam
·         Pembaris

Penutup
5 minutes
(9:40 – 9:45)

Rumusan
·         Pelajar mendengar komen dan pandangan  dari guru.

·         Pelajar memberikan tindakbalas.

·         Pelajar mendengan rumusan dari guru berkaitan akitviti yang dijalankan.




Refleksi














RANCANGAN MENGAJAR BERPUSATKAN GURU DAN PELAJAR (PILIHAN)

RANCANGAN MENGAJAR
(Berpusatkan Guru dan Pelajar)

Sekolah:  SMK Desa Kencana

Subjek: Teknologi Kejuruteraan

Tarikh: 13.05.2013                  Tingkatan: 4 Aktif     

Masa :  9.00 Pagi-9.45 Pagi  [ 45 Minit]

Kehadirian: 30 Orang

Topik: Cara-cara mereka bentuk.

Objektif Pembelajaran :
·         Pelajar dapat membuat permodelan berdasarkan sesuatu masalah
·         Pelajar dapat membuat penilaian peda model yang dibina

Pengetahuan Sedia Ada
a.                   Pelajar-pelajar telah belajar mengenai proses-proses yang terlibat dalam mereke bentuk produk di dalam pembelajaran sebelumnya.

Bahan Bantu Mengajar
a. Slide
b. Keratan Video
c. Nota Ringkas
d.Telur
f. Gam.
g. Solitip
h. Gunting
i. Kertas Mahjung
j. A4




Langkah Pembelajaran       


Langkah
Kandungan
Aktiviti Pembelajaran (Guru dan Murid)
Bahan / Nota
Set Induksi
5 minutes

 Permulaan

Untuk memberi gambaran awal kepada  pelajar mengenai
Cara-cara mereka bentuk 
Guru mempertontonkan satu keratan video berkaitan dengan pembelajaran  pada hari  tersebut.

Guru  meminta pendapat pelajar berkaitan dengan video yang telah ditonton melalui kaedah soal jawab keseluruhan kelas.

1.      Apa yang anda dapat perhatikan daripada video yang anda tonton?


2.      Berikan pendapat anda mengenai punca sesuatu rekabentuk itu dibuat?

Guru menjelaskan perkaitan video yang ditonton dengan aktiviti pembelajaran yang akan dilaksanakan pada hari tersebut.

Pelajar menonton  keratan video yang ditayangkan oleh guru.

Pelajar menjawab soalan yang diberikan oleh guru dengan memberi pendapat atau  idea masing-masing  terhadap video yang ditonton.

ABM:
Keratan video

Langkah 1
(5 minit)
Imbasan  topik Proses Mereka bentuk produk


Proses Rekabentuk:
Ø  Situasi atau masalah
Ø  Menjadikan masalah itu jelas
Ø  Mendapatkan dan memikirkan idea
Ø  Mendapatkan penyelesaian dan perincian
Ø  Membuat dan memodelkan penyelesaian masalah
Ø  Menguji rekabentuk atau penyelesaian
Guru membuat imbasan mengenai topik pembelajaran sebelum ini dengan  meminta pelajar untuk menjawab soalan  mudah berkaitan dengan susunan yang betul bagi Proses Reka bentuk berpandukan slaid  pembelajaran.

Guru memilih pelajar secara rawak untuk mengetahui tentang pendapat/idea pelajar berkaitan keperluan manusia dalam kehidupan seharian.

Guru memberi rumusan terhadap jawapan yang diberikan oleh pelajar.

Pelajar memberikan jawapan  apabila diminta oleh guru untuk menjawab soalan berdasarkan nota pembelajaran yang telah diberikan  pada kelas sebelum ini.

Pelajar yang dipilih memberikan idea dan pendapat masing-masing berkaitan dengan keperluan  manusia dalam kehidupan seharian.

Pelajar diminta mencatat isi penting pembelajaran
ABM
·         Komputer
·         Projektor
    
       BBM
·         Power point.
·         nota ringkas

Langkah 2
( 20 minit )
Mengaplikasikan dengan membuat permodelan berdasarkan isi berikut:

Ø  Situasi atau masalah
Ø  Mendapatkan dan memikirkan idea
Ø  Membuat dan memodelkan penyelesaian masalah

Guru memberikan tag nama kepada  setiap pelajar dan meminta pelajar memakai tag nama yang disediakan sepanjang aktiviti dijalankan.

Guru meminta pelajar untuk membina tiga kumpulan iaitu mengikut warna pada tag nama masing-masing untuk melakukan aktiviti kumpulan yang terdiri daripada 6-7 orang ahli dan duduk dalam bulatan.

Guru meminta setiap kumpulan untuk melantik seorang ketua.

Guru meminta wakil setiap kumpulan untuk mengambil peralatan yang diperlukan untuk melaksanakan aktiviti “Creative Design” di hadapan kelas.
-          Kertas mahjung.
-          A4
-          Telur
-          Solitip
-          Gunting

Guru memberikan penerangan dan arahan mengenai aktiviti yang akan dilaksanakan.
-          Pertandingan Creative Design peringkat kelas  4 Aktif
-          Setiap kumpulan perlu mereka bentuk model yang boleh menyelamatkan telur daripada pecah apabila dilepaskan dari tingkat tiga berdasarkan masalah yang diberikan dalam masa 10 minit.
-          Setiap kumpulan diminta untuk menyediakan bahan untuk dibentangkan di dalam kelas menggunakan kertas mahjung yang disediakan.


Isi pembentangan:
1.      Nama produk
2.      Ciri-ciri reka bentuk
3.      Kelebihan produk

Muzik dipasang semasa aktiviti dilaksanakan

Pelajar memakai tag nama yang diberikan oleh guru.

Pelajar  membentuk kumpulan masing-masing mengikut warna tag nama dan duduk dalam bulatan.

Pelajar melantik ketua dalam kumpulan masing-masing.

Pelajar menghantar wakil setiap kumpulan untuk mengambil peralatan yang diberikan oleh guru.

Pelajar mendengar arahan yang diberikan oleh guru dan melaksanakan aktiviti dalam kumpulan mengikut masa yang telah ditetapkan.

Pelajar menyiapkan model rekabentuk meja berdasarkan hasil kerja kumpulan.

Pelajar menyediakan bahan untuk dibentangkan dihadapan kelas mengikut isi-isi yang diminta.

 ABM
-          Kertas mahjung.
-          A4
-          Telur
-          Solitip
-          Gunting

Langkah 3
(10 Minit)

Membuat penilaian  pada model yang dibina.

Aspek Penilaian:
-          Reka bentuk
-          Kerjasama
Pembentangan
Guru meminta pelajar untuk bersedia untuk membuat pembentangan hasil akhir produk dan meminta kumpulan lain untuk menilai hasil kumpulan yang membentang.

Guru memberikan masa tidak  lebih daripada 3 minit untuk setiap kumpulan membentangkan hasil produk.

Guru membuat penilaian hasil produk daripada setiap  kumpulan dan memilih hasil rekaan produk terbaik.

Guru menyampaikan hadiah berupa hamper kepada pemenang dan hadiah penghargaan buat pelajar yang lain.

Pelajar bersedia untuk membuat pembentangan mengikut kumpulan bersama hasil produk dan bahan  pembentangan.

Pelajar membentangkan hasil produk tidak lebih daripada 3 minit.

Pelajar membuat penilaian  terhadap rekaaan hasil produk kumpulan yang membentang.

-         Kumpulan 1 dinilai oleh kumpulan 3
-         Kumpulan 2 dinilai oleh kumpulan 1
-         Kumpulan 3 dinilai oleh kumpulan 2


Pelajar menerima hadiah daripada guru hasil daripada kerja yang dilaksanakan.

ABM
·         Kertas Mahjong.
·         Hasil produk
Penutup
5 minit

·         Merumuskan isi kandungan.
Guru membuat kesimpulan mengenai aktiviti  yang dilaksanakan dan meminta seorang pelajar untuk membuat

Pelajar mengambil bahagian dalam  maklum balas yang diminta oleh guru dan seorang wakil




 

Refleksi
-






No comments:

Post a Comment